A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Compliance, antikorrupció és integritás – folyamatok és trendek címmel tartott szakmai napot az integritás tanácsadók és integritásmenedzsmenttel foglalkozók számára október 19-én az Orczy Úti Kollégiumban.
A rendezvényt Klotz Péter, az ÁNTK adjunktusa nyitotta meg és felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt néhány hónapban az integritás témája ismét a politikai érdeklődés homlokterébe került. Ennek számos, már a hazai jogalkotásban is megjelenő eredménye látható. Ezt megerősítve Adamov Dávid irodavezető ügyvéd hangsúlyozta, hogy a korrupcióval kapcsolatos anyavállalati elvárások egyre nagyobb hatással vannak a hazai szervezeti megoldásokra. „Napjainkban már teljesen természetes, ha egy osztályvezető csak úgy veszi át egy szervezeti egység irányítását, ha előtte átesett egy compliance átvizsgáláson” – osztotta meg tapasztalatait a hallgatósággal.
„A kormányzati szerkezet átalakítása a Nemzeti Védelmi Szolgálat által védett állományi létszámot érdemben nem változtatta meg, inkább az összetételére volt hatással” – ezt már Gyebnár Imre r. ezredes, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgató-helyettese mondta el előadásában, amelyet anonimizált valós vesztegetési helyzeteket, valamint a vesztegetés visszautasítását is tartalmazó videókkal tett interaktívvá. A megbízhatósági vizsgálatok gyakorlatának bemutatását követően Klotz Péter az elmúlt másfél évtized antikorrupciós munkacsoportjainak működését hasonlította össze, kitérve a legújabb jogszabályi változásokra is. Vattay Krisztina compliance vezető szerint komoly vezetői elkötelezettség és szoros csapatmunka szükséges az ISO 37001 antikorrupciós irányítási rendszer bevezetéséhez, de a rendszer működtetése a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt.-nél teljesen összhangba hozható a megfelelésre vonatkozó hazai követelményekkel.
Az elmúlt hetek szabályozási változásainak egyik fontos lépése a Miniszterelnökségen belül a Belső Ellenőrzési és Integritás Igazgatóság létrehozása volt. Az új szervezeti egység feladatairól, valamint létrehozásával kapcsolatos teendőkről a résztvevők Szele Tamás megbízott igazgatótól hallhattak információkat. A vezető elmondása alapján az új szervezeti egység kialakítása során kiemelkedő szerepet kap a nyílt pályázati eljárás, valamint a munkatársak képzése.
A szakmai nap végén a résztvevők Zsolt Péter, az NKE egyetemi docensének segítségével bepillantást nyerhettek az egyetemen zajló integritás képzések tapasztalataiba és felkérést kaptak egy, az integritás tanácsadókat érintő szakmai kutatásban való részvételre is.
A szakmai nap levezető elnöke, Klotz Péter zárásként elmondta: „Lehet, hogy a közigazgatás hajója nehezen fordul, de a gépház az elmúlt hónapokban magasabb fokozatba kapcsolt és a hajó is jó irányba is fordult, bízzunk benne, hogy ez az új lendület minél tovább kitart.”
A rendezvény az Európai Unió és Magyaroszág Kormánya által támogatott Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztési Operatív Program keretében, a KÖFOP-2.2.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosítószámú „Kapacitásfejlesztés és szemléletformálás a korrupciós esetek nagyobb arányú felderítése, illetve megelőzése érdekében” című projekt finanszírozásában valósult meg.
Szöveg: Klotz Péter
Fotó: Szilágyi Dénes