NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Pályázati és Projektmenedzsment Iroda

A digitális állampolgárság Magyarországon

2022 év végén fogadta el Magyarország Kormánya a Nemzeti Digitális Állampolgárság Programot, amely megteremti azt az egységes és kiváló felhasználói élményt nyújtó digitális környezetet, amely jelentősen egyszerűsíti az állampolgár és a kormányzat különböző szervei közötti kommunikációt, illetve rendelkezik többek között az elektronikus tárca, digitális postaláda, elektronikus dokumentumtár és aláírás létrehozásáról.

Ennek apropóján Digitális állampolgárság Magyarországon címmel kerekasztal-beszélgetést rendezett az NKE ÁNTK Közszervezési és Infotechnológia Tanszéke, a Puskás Tivadar Műszaki Szakkollégium, a Magyar Hadtudományi Társaság Kápolnai Pauer István Ifjúsági Klubja, valamint a HTE EIVOK Szakosztálya, február 23-án.

Az eseményen a szakértők –  Orbán Anna és László Gábor, az ÁNTK Közszervezési és Infotechnológia Tanszékének egyetemi docensei, Erdősi Péter, az NKE Választás és Képviselet Kutatóműhelyének kutatója, Koller Marco, az NKE HHK Hadtudományi Doktori Iskolájának doktorandusza, illetve Bányász Péter, az ÁNTK Kiberbiztonsági Tanszékének adjunktusa – az elfogadott stratégiát értékelték, valamint megvitatták a kapcsolódó koncepciók fejlesztésének lehetőségeit. A beszélgetés során szó esett a kompetenciafejlesztés kérdésköréről, amely kiemelt stratégiai célként fogalmazódott meg a Közszervezési és Infotechnológia Tanszék esetében.

A Digitális Állampolgárság kutatás megfogalmazása szerint “A digitális állampolgársághoz kapcsolódó tevékenységek olyan tudatosan átgondolt, az egyén és a közösség számára értékes cselekvést és viselkedést jelentenek, amelyek magukban foglalják a XXI. századhoz illeszkedő, digitális kommunikáció és eszközhasználat modelljét, az online felületeken végzett értékteremtő tevékenységet és annak hatásait, valamint a digitális eszközökkel végzett cselekvés etikai, jogi aspektusait is.

A digitális állampolgárság fogalma alapján az egyén a közösség által kialakított – és folyamatosan formálódó – normák szerint, az egyén és a közösség jogainak és becsületének tiszteletben tartásával, annak védelmében és művelésében végzi mindennapi, hétköznapi és szakmai tevékenységét. A digitális állampolgárság egy olyan – a digitális és online világban járatos, az abban megjelenő információkat kritikusan szemlélő, konstruktívan továbbgondoló, produktívan kezelő személy jellemzőire utal, aki képes eredményesen, és a közösség számára is értékteremtően végezni a mindennapi tevékenységét.”

A rendezvény a Fenntartható államkormányzás és innovatív közszolgáltatások című, TKP2021-NKTA-51 számú projekt keretében jött létre. A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a Tématerületi Kiválósági Program 2021 program finanszírozásában valósul meg.

 

Szöveg: Bányász Péter

Fotó: Váczi Kincső Boróka