Mi az Európai Védelmi Alap?
- Az Európai Védelmi Alap (European Defence Fund – EDF) az európai védelmi ipar kutatás-fejlesztés támogatására, versenyképességének növelésére és a többnemzeti védelmi ipari együttműködés élénkítésére szolgáló európai uniós ösztönző kezdeményezés és pénzügyi eszköz, mely az Európai Unió (EU) Többéves Pénzügyi Keretéből mintegy 8 milliárd euróval részesedik. (32021R0697 Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/697 rendelete… (jogkodex.hu))
- Az EDF fő célkitűzése az EU tagállamai közös biztonságának növelése az európai védelmi piac integrációjának és hatékonyságának fokozásával, elsősorban a párhuzamosságok redukálásával, az együttműködés intenzívebbé tételével, valamint Európa védelmi ipari függőségének csökkentésével.
- Az EDF fontos eleme a határon átnyúló tevékenységet folytató kis- és középvállalkozások (2003/361/EK bizottsági ajánlás mellékletének 2. cikke -KKV), valamint a közepes piaci tőkeértékű vállalkozások (nem KKV, és amely alkalmazottainak létszáma – a személyzet létszámát a 2003/361/EK ajánlás mellékletének 3–6. cikke szerint számítva – legfeljebb 3 000 fő) kiemelt támogatása.
Az EDF főbb céljai
- Együttműködésre képes határon átnyúló projektek támogatása a kutatás és fejlesztés (K+F) terén a védelmi technológiák és képességek fejlesztése érdekében.
- Hozzájárulás az Európai Védelmi Technológiai és Ipari Bázis (European Defence Technological and Industrial Base – EDTIB) versenyképességéhez és innovációs képességéhez a KKV-k, valamint a védelmi iparban kevésbé aktív szereplők részvételének ösztönzésével.
- Hozzájárulás Európa védelmi és ipari széttöredezettségének csökkentéséhez.
- A védelmi célú ráfordítások növelésének előmozdítása azon elv mentén, hogy mennél több forrást mennél jobban lehessen közösen felhasználni.
- Európa ellenálló képességének és védelmi autonómiájának erősítése egyebek mellett azáltal, hogy fokozatosan csökkenjen Európa technológiai függősége harmadik országoktól.
- Hozzájárulás az éghajlati szempontoknak az uniós szakpolitikákban történő érvényesítéséhez, valamint azon általános célkitűzés megvalósításához, hogy az uniós költségvetési kiadások 30 %-a éghajlat politikai célok elérését támogassa.
Az EDF működésének alapelvei
- Az EDF felhasználása során főleg a tagállami elvárásoknak kell megfelelni.
- Érvényesíteni kell a szelektivitást.
- Komplementaritás és konzisztencia azokkal a prioritásokkal, amelyeket EU tagállamai közösen, más védelmi kezdeményezések kapcsán, valamint az Észak Atlanti Szerződés Szervezete (North Atlantic Treaty Organisation – NATO) keretében felállítottak.
- Fókuszálás azokra projektekre, amelyek valós stratégiai és gazdasági előnyökkel járnak Európára nézve, amelyek csak együttesen valósíthatóak meg, s amelyek az európai fegyveres erők reagáló képességét fokozzák.
- Folytonosság biztosítása a már támogatott és befejezett cselekvésekkel.
- Inkluzivitás: azaz tisztességes bekapcsolódási lehetőségek biztosítása az EDF-be bármilyen méretű, bármely tagállamból, vagy társult országból (Norvégia) pályázó cég számára.
- Az innováció ösztönzése: az EDF 4-8%-a forradalmi technológiák fejlesztésére fordítandó.
- Szinergia teremtés: (i) más EU-s programokkal egyrészt a szükségtelen kettős forrásbiztosítás megelőzése, másrészt a keresztfinanszírozás kiváltása révén, (ii) a polgári célú és katonai célú K+F-ek közt.
- Az EDF nem járulhat hozzá a nemzetközi jog által tiltott védelmi képességek, valamint halált okozó autonóm fegyverek kifejlesztéséhez.
Az EDF végrehajtásának támogatása
EDF Nemzeti Kapcsolattartók (NFP) (Network of European Defence Fund National Focal Points (NFP) – European Commission (europa.eu)): dr. Balog András Levente Balog.Andras.Levente@hm.gov.hu, Bárány Mihály barany.mihaly@hm.gov.hu
- Az NFP-k támogatni fogják az Európai Védelmi Alap végrehajtását: támogatják az EDF iránt érdeklődő nemzeti pályázókat, tájékoztatást és tanácsot adnak az EDF-program potenciális pályázóinak és kedvezményezettjei számára, valamint segítséget nyújtanak a partnerségek (konzorciumok) kialakításában EDF végrehajtása során.
EDF pályázatelőkészítésének és a támogatást nyert projektek K+F tevékenységének támogatása
- A nemzeti támogató (nemzeti hatósági) tevékenységet a Honvédelmi Minisztérium és a Védelmi Innovációs és Kutatóintézet NZrt. (VIKI Védelmi Innovációs Kutatóintézet (defenseinnovation.hu)) végzi, a 368/2023. (VIII. 7.) Kormányrendelet szerint (368/2023. (VIII. 7.) Korm. rendelet (jogtar.hu)).
Az Európai Védelmi Alap 2024. évi Munkaprogram
Az Európai Védelmi Alap 2024. évi Munkaprogramja itt elérhető: European Defence Fund (EDF) – Official Webpage of the European Commission. – European Commission (europa.eu)
A 2024-es EDF-munkaprogram összesen 32 felhívási témából áll, amelyek 6 tematikus pályázati felhívás, 2 nem tematikus pályázati felhívás és 2, az Európai védelmi orvosi ellenintézkedések szövetségének támogatására irányuló akció mentén épülnek fel.
A munkaprogram olyan kritikus védelmi területeken támogat projekteket, mint a hiperszonikus rakéták elleni küzdelem, pilóta nélküli járművek széles körének fejlesztése a levegőben és a földön, valamint a biztonságos űrkommunikáció. Ezenkívül előkészíti a terepet a következő generációs védelmi rendszerek, például helikopterek és közepes méretű teherszállító repülőgépek számára.
Ezen túlmenően a munkaprogram a támogatási intézkedések széles skáláját kínálja a védelmi innováció és az integráció előmozdítása érdekében az EU Védelmi Innovációs Rendszerén (EUDIS) keresztül, összesen 225 millió eurós támogatással. Ez magában foglalja az űrrel és az érzékelőkkel kapcsolatos technológiai kihívásokat, az „Anyagok és alkatrészek” cselekvési kategória egy spin-in felhívását, a „Szimuláció és tréning” keretében induló, vállalkozásoknak és kkv-knak szóló alfelhívást (lépcsőzetes finanszírozás), valamint nyílt, nem tematikus felhívásokat kkv-k számára.
Az EUDIS továbbra is finanszírozza az éves védelmi hackathonok szervezését, a kkv-k kedvezményezettjei számára nyújtott üzleti tréningeket, valamint az InvestEU keretében megvalósuló védelmi tőkeeszközt. 2024-es újdonság az EUDIS Business Accelerator és a befektetői matchmaking tervezett finanszírozása.
A pályázatok 2024. június 20. és 2024. november 5. között nyújthatók be az EU Funding & Tenders portálon.
Forrás és további információ: Védelmi Innovációs Kutatóintézet, Európai Bizottság