NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Pályázati és Projektmenedzsment Iroda

Új szintre lépett az MC2 Technologies és az NKE együttműködése

Az NKE RTK Fejlesztési Osztálya és a Budapesti Francia Nagykövetség között hosszú, közel kétéves szakmai folyamatot zárt le az előző tanév végén egy tesztkísérlet.

Ugyanis július 24-én valósult meg az MC2 Technologies által fejlesztett drónsemlegesítő technológia hazai környezetben történő tesztkísérlete. A projekt különösen fontos mérföldkő az egyetem életében, hiszen olyan szakmai célokat volt hivatott megvalósítani, amelyek illeszkednek többek között a Tématerületi Kiválóság Program „A XXI. századi biztonsági kihívások nemzetbiztonsági hangsúlyai” című kutatási projekt (TKP2021-NVA-18) célkitűzéseihez is.

A kísérleti teszten a rendvédelmi és honvédelmi szervek delegáltjai mellett részt vettek az NKE, illetve a TKP2021 projekt szakértői, kutatói is. Az eseménynek a Rendőrségi Oktatási és Kiképzési Központ (ROKK) nagytétényi objektuma adott otthont, ahol az RTK vezetése nevében a Fejlesztési Osztály vezetője köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta, hogy a rendezvény hosszas együttműködés és egyeztetés eredménye, amelynek köszönhetően a világban zajló folyamatokra reagálni képes, a szakmai és védelmi igényeknek megfelelő drónsemlegesítő rendszer megismerésére, kipróbálására nyílt lehetőség.

A Budapesti Francia Nagykövetség belügyi attaséja megköszönte a kar, valamint az esemény megszervezésében közreműködő szervezeti egységek munkáját. A gyakorlati bemutatóval a szakmai együttműködés egy új fejezetet nyitott, hiszen az elmúlt időszakban folytatott, hosszadalmas munka meghozta eredményét: a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ által biztosított helyszínen sor kerülhetett a francia pilóta nélküli légijárművek semlegesítése céljából kifejlesztett NEROD RF G2 jammer szemrevételezésére.

A rendezvény az MC2 Technologies köszöntőjével, továbbá az eszközzel kapcsolatos technikai információk megosztásával folytatódott. Az MC2 képviselője tolmácsolás biztosításával ismertette az eszköz műszaki paramétereit, felépítését, továbbá az eszköz működéséhez szükséges technológiát, az abban rejlő újításokat, amelyek lehetővé teszik a védelmi terület számára a precíz feladatellátást.

A technikai tájékoztató, valamint a részvevők kérdéseinek tisztázását követően megkezdődött a NEROD RF G2 eszköz működésének bemutatása. Az alkalmazhatósági vizsgálat során a cég képviselői folyamatosan tájékoztatták az érdeklődőket az adott konfigurációról, a várható eredményről. A drónzavaró működésének alapja a különböző frekvenciasávokból kisugárzott zavar, amely következményeként a drón elveszíti a kommunikációs/GPS kapcsolatot a drónkezelő pilótával. Ennek a működési elvnek köszönhetően a megzavart drón a NEROD eszközből kibocsátott teljesítménytől függően visszatérhet kiindulási helyére, illetve a zavaró eszköz utasítását követve más földrajzi koordinátára is lekényszeríthető.

A gyakorlati bemutató sikeres megvalósításához hozzájárultak a légügyi hatóságok, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság munkatársai, a pilóta nélküli légijárművek kezelését végző szakemberek, továbbá a ROKK munkatársai.

Szerző: Badar Fanni, Erdős Ákos

Fotó: Badar Fanni, Bodó Pál

Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar honlapja