Általános elvárás a XXI. században, hogy az oktatási szektor biztosítsa a kulcsfontosságúnak tartott IKT (információs- és kommunikációs technológia) kompetencia és eszközhasználat elsajátításához szükséges infrastrukturális hátteret, az információhoz, tudáshoz való gyors és hatékony hozzáférést a tudásgazdag tanulási környezet kialakításával, a különféle technológiai eszközök módszertani integrációjával. Ez a digitális tanulási környezet, ahol a tanítás és tanulás feltételrendszerének kialakításában meghatározó szerepe van az elektronikus információ és kommunikációtechnikai eszközöknek. A digitális tanulási környezeteket nem a hagyományos tanulási környezetek alternatívájának, hanem azok új fejlődési fázisának tekintjük, amelynek eredményeképpen eszköztáruk az új infokommunikációs technikával bővül.
Napjaink információs társadalma, az infokommunikációs technológia és eszközök terjedése, az új tanulási források és módszerek megjelenése, valamint a generációk közötti szignifikáns kognitív, mentális és értékrendbeli különbségek megoldásra váró pedagógiai problémákat generálnak. Mindezen változások a mára már kevésbé hatékony tradicionális oktatási módszerek felváltását, új, digitális eszközökkel támogatott tanítási és tanulási módszerek, tananyagok kidolgozását, új kompetenciák elsajátítását teszik szükségessé a rendészeti és rendvédelmi oktatásban is.
A fentiekre figyelemmel a Belügyi Tudományos Tanács pályázatot hirdet Az év rendvédelmi digitális tananyagfejlesztője 2025 címmel a rendvédelmi szakterületek szakképzési és továbbképzés képzési szintjeire, annak érdekében, hogy digitális tananyagfejlesztésre serkentse mindazokat, akik valamilyen módon érintettek, illetve érdekeltek a meghirdetett témában.
A pályázat címében szereplő digitális tananyagfejlesztés fogalma szerint digitális tananyag lehet minden elektronikus, már szinte kizárólag digitális formátumban tárolt és elérhető szellemi alkotás, amely alkalmas valamilyen tudás, információ átadására, közvetítésére. Az online tananyag ennek interneten elérhető változata. A digitális, online tananyagok interaktív feladatokat, szimulációkat, multimédia elemeket egyaránt tartalmazhatnak. Lényegében átveszik, illetve integrálják a tankönyv, a munkafüzet és a feladatgyűjtemény, valamint a számonkérés, ellenőrzés funkcióit.
A pályázat meghirdetésének célja, hogy a rendvédelmi szervek oktatói, képzői a szakterületükhöz szorosan kapcsolódó – a szakképzés és a továbbképzés képzési szintjein – digitális tananyagokat hozzanak létre, mutassanak be, vagy már meglévő, nem digitális tananyagokat fejlesszenek, alakítsanak át digitális tananyaggá, ezzel egymás szakmai ismereteit és gyakorlati tapasztalatait, véleményét és javaslatait megismerhessék, majd pedig azt a gyakorlatban alkalmazhassák, hasznosíthassák. Mivel a rendvédelmi képzések nem nélkülözhetik a kontakt órákat és a gyakorlati képzést, ezért a pályázat kiírásának elsődleges célja a fizikai jelenléttel megvalósuló képzéseket kiegészítő, támogató (a jelenléti óra megtartása IKT eszközök és digitális felületek használatával; blended learning) digitális tananyagok fogadása és értékelése.
Pályaműveket az alábbi kategóriákban lehet benyújtani:
1. Az év digitális tananyagfejlesztője – Rendőrség 2025
2. Az év digitális tananyagfejlesztője – Katasztrófavédelem 2025
3. Az év digitális tananyagfejlesztője – Büntetés-végrehajtás 2025
A pályázaton természetes személyek vehetnek részt. Pályázni egyénileg vagy kollektív munkával, egy vagy több magyar nyelvű, saját szerzős digitális tananyaggal lehet.
A három kategóriába (Rendőrség, Katasztrófavédelem, Büntetés-végrehajtás) beérkezett pályaművek közül a bíráló bizottság az alábbi díjakat ítéli oda:
I. helyezett:
Az év rendvédelmi digitális tananyagfejlesztője 2025 díj: 600.000.- Ft (bruttó)
Kategóriánként
I. helyezett:
Az év digitális tananyagfejlesztője – Rendőrség 2025 díj: 300.000.- Ft (bruttó)
II. helyezett:
Az év digitális tananyagfejlesztője – Katasztrófavédelem 2025 díj: 300.000.- Ft (bruttó)
III. helyezett:
Az év digitális tananyagfejlesztője – Büntetés-végrehajtás 2025 díj: 300.000.- Ft (bruttó)
A pályázatok benyújtásának módja: kizárólag elektronikus úton, a Belügyi Tudományos Tanács online pályázati felületén, a http://palyazat.bm-tt.hu/ oldalon.
A pályázat feltöltésének határideje: 2025. október 1. 24:00
A pályázat elbírálásának határideje: 2025. november 15.
Kizárólag a határidőig véglegesített, beadott pályaművek kerülnek befogadásra / elbírálásra.
Forrás és további információ: Belügyi Tudományos Tanács