NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Pályázati és Projektmenedzsment Iroda

Az EU Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramja

Horizont Európa 2021-2027       
Kutatási és innovációs keretprogram

 

Az Európai Unió 2021 és 2027 közötti, hétéves, Horizont Európa elnevezésű, eddigi legambiciózusabb kutatási és innovációs keretprogramja 95,5 milliárd eurós keretösszeggel 2021. júniusában indult - az előző keretprogramhoz képest 30%-kal több forrást biztosítva az európai kutatási kiválóság, valamint a legfontosabb társadalmi kihívások kezelésére irányuló, áttörést hozó innovációk támogatására.

A Horizont Európa keretprogram filozófiája és szerkezete egyaránt számos új elemmel bővült:

1. Határozottan előtérbe kerül az elnyert pályázati támogatásoknak az európai polgárok által közvetlenül, a mindennapi életükben is érzékelhető, társadalmi és/vagy gazdasági hasznosságának és hasznosíthatóságának követelménye – vállalt impact -, továbbá a fenntarthatóság, a zöld és a digitális átmenet előmozdítása. A keretprogram költségvetésének 35%-át a klímaváltozással kapcsolatos célkitűzésekhez kapcsolódva kell felhasználni. Hangsúlyt kapott az átláthatóság, a pályázati tevékenységek/admin feladatok egyszerűsítése, valamint a többi európai uniós támogatással megvalósuló kutatás, fejlesztés szinergiáinak kihasználása.

2. Open Science - nyílt tudomány: a korábbi open access elv meghaladásaként jelenik meg a Horizont Európa keretprogram elvárásai között. Jelentése: „a tudományos kommunikáció új megközelítése, amely az átláthatóság és együttműködés elvein alapul és a friss kutatási eredmények terjesztésének innovatív módját jelenti a legújabb technológiai fejlesztések és a digitalizáció vívmányainak alkalmazásával. A nyílt tudomány egyrészt a jelentős nemzetközi kutatások eredményeihez, valamint a magyar tudomány nemzeti nyelven és más nyelveken korábban megjelent, illetve aktuálisan publikált eredményeihez való hozzáférést, másrészt új szemléletmódot jelent. A nyílt tudomány lehetővé teszi a nyitott szemléletmód elsajátítását a tudomány világának minden szereplője számára, s ezzel a verseny mellett az együttműködésre helyezi a hangsúlyt, erősítve ezzel a civil társadalomnak a tudományba vetett bizalmát.” (Forrás: NKFIH)

Az Open Science új elvei:

  • FAIR: Findable, Accessible, Interoperable, Reusable
  • CARE: Collective benefit, Authority to control, Responsibility, Ethics

Az elv betartásának elősegítése érdekében az NKFIH platformot alakított ki, amelyhez mára több egyetem is csatlakozott.

3. Gender semleges kutatás elvének alkalmazása: Az EU egyik alapvető értéke, alapvető jog és a szociális jogok európai pillérének egyik legfontosabb elve a nemek közötti egyenlőség. Az Európai Unió a Horizont Európa keretprogramban kiemelten figyel ezen elv betartására. Ennek érdekében kötelezi a résztvevő intézményeket felméréseken, belső egyeztetéseken alapuló, az egyetemi polgárok támogatását és szenátusi jóváhagyást élvező, a pályázati időszak alatt megvalósítható nemi esélyegyenlőségi terv elkészítésére - Gender Equality Plan - a részvételiség, a méltányosság, az együttműködés, a hitelesség, illetve a hazai és az európai uniós előírások betartásának alapelvei mentén. A tervben/szabályzatban megfogalmazott célkitűzések érvényesítése szervezetfejlesztési akciókat is jelent, amelyben a nemi egyenlőséget támogató intézményi struktúra megerősítést nyer. A terv célja, hogy szervezeti kultúrát - beleértve képzési programokat, a kutatási tevékenységeket - erőszaktól és sztereotípiáktól mentes attitűd hassa át, illetve a képzések fejlesztése során az esélyegyenlőségi szempont határozottan érvényesüljön. Fontos, hogy a terv végrehajtása során nemi szempontból kiegyensúlyozott összetételű döntéshozó és képviseleti szervek épüljenek ki, valamint a nemek egyenlőségét előmozdító, a magánélet, család és munka feltételeit kiegyensúlyozó foglalkoztatási viszonyok és előmeneteli rendszer valósuljon meg.

4. Szektorokon és technológiákon átívelő együttműködéseket ösztönző, tematikus, hatásorientált klaszterprogramokat alakítottak ki.

5. Megjelentek az uniós, tagállami és ipari társfinanszírozással megvalósuló stratégiai kezdeményezések, az európai partnerségek.

6. Megfogalmazódtak a legfontosabb társadalmi kihívások kezelését célzó missziók. A missziók bevezetésével az Európai Bizottság célja az, hogy program által meghatározott öt területen támogatott projekteken keresztül 2030-ra, a nagyközönség számára is látható eredményeket mutasson fel:

7. A missziók, olyan új kezdeményezés, amely lehetővé teszi az unió polgárainak széles körű mozgósítását, átível a kutatási, innovációs programokon és támogatási eszközökön, az együttműködések új formáit alakítja ki. A missziók a HE keretprogram 2. pillére költségvetésének 10%-át használhatják majd fel, ami a hétéves időszakra mintegy 5,5 milliárd eurót jelent.

A missziók leírása itt érhető el:

  1. Adaptation to Climate Change: support at least 150 European regions and communities to become climate resilient by 2030 - Search for available translations of the preceding linkEN•••
  2. Cancer: working with Europe's Beating Cancer Plan to improve the lives of more than 3 million people by 2030 through prevention, cure and solutions to live longer and better - Search for available translations of the preceding linkEN•••
  3. Restore our Ocean and Waters by 2030 - Search for available translations of the preceding linkEN•••
  4. 100 Climate-Neutral and Smart Cities by 2030 - Search for available translations of the preceding linkEN•••
  5. A Soil Deal for Europe: 100 living labs and lighthouses to lead the transition towards healthy soils by 2030 - Search for available translations of the preceding linkEN•••

A pályázati felhívások missziónként, tájékoztató videókkal az alábbi linkekre kattintva érhetőek el:

A keretprogramról bővebb információ a Horizont Európa magyar portálon található.
 

A keretprogram szerkezete összefogja és támogatja a tudományos és technológiai kollaboráció kiszélesítését, a tudományos kiválóság terjesztését, az innovációs ökoszisztémák megerősítését a kontinensen. Ezen átfogó támogatásokat átszövik a tematikus missziók társadalmi, gazdasági célkitűzéseire irányuló támogatások. Három tematikus pillér fogja össze a legjelentősebb forrásokkal megtámogatott felhívásokat.

Forrás: NKFIH előadás

 

A Horizont Európa, az Európai Unió 2021 és 2027 közötti hétéves kutatási és innovációs keretprogramja 95,5 milliárd eurós keretösszeggel 2021. júniusában indult. Az Európai Unió új, eddigi legambiciózusabb keretprogramja az előző, Horizont 2020 keretprogramhoz képest 30%-kal több forrást biztosít az európai kutatási kiválóság és az áttörést hozó innovációk támogatására, valamint a legfontosabb társadalmi kihívások kezelésére.

Elindult a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Horizont Európa honlapja, amelyen tájékozódhatunk a keretprogram  aktuális eseményeiről, többek között megtaláljuk a pályázati felhívásokat, tudnivalókat, tájékoztató videókat, programszerkezetet, és   a hazai kapcsolatartók hálózatát.

 

A Horizont Európa keretprogram költségvetése 2021-2027 között

I. pillér - "Kiváló tudomány"
25 milliárd EUR

Európai Kutatási Tanács (European Research Council - ERC)

16 milliárt EUR

Marie Skłodowska-Curie Akciók

6,6 milliárd EUR

Kutatási infrastruktúrák

2,4 milliárd EUR
II. pillér - "Globális kihívások ls európai ipari versenyképesség"
53,5 milliárd EUR

1. „Egészségügy” klaszter

8,2 milliárd EUR

2. „Kultúra, kreativitás és inkluzív társadalom” klaszter

2,3 milliárd EUR

3. „Polgári biztonság a társadalomért” klaszter

1,6 milliárd EUR

4. „Digitalizáció, ipar és világűr” klaszter

15,35 milliárd EUR

5. „Klíma, energia és mobilitás” klaszter

15,35 milliárd EUR

6. „Élelmiszer, biomassza alapú gazdaság, természeti erőforrások, mezőgazdaság és környezet” klaszter

15,1 milliárd EUR

Közös Kutatóközpont (Joint Research Centre - JRC)

1,97 milliárd EUR
III. pillér - "Innovatív Európa"
13,6 milliárd EUR

Európai Innovációs Tanács (European Innovation Council - EIC)

10,1 milliárd EUR

Európai Innovációs ökosztisztémák

0,5 milliárd EUR

Európai Innovációs és Technológiai Intézer (EIT)

3 milliárd EUR
" A részvétel szélesítése és az Európai Kutatási Térség megerősítése"
3,4 milliárd EUR

A részvétel szélesítése és a kiválóság terjesztése

2,96 milliárd EUR

Az európai kutatási és innovációs rendszer megformálása és fejlesztés

0,44 milliárd EUR

Hasznos tudnivalók a költségekről általában: Horizont Európa Program