III. pillér: „Innovatív Európa”
A pillér célja, hogy az Európai Innovációs Tanács (European Innovation Council – EIC) programjai révén javítsa Európa helyzetét a piacteremtő innovációk támogatásában. Az ígéretes start-upok, az innovációk piacra vitelét, SMS-k modernizációját támogatja. A pillér egyúttal az európai innovációs környezet fejlődését is segíti az európai innovációs ökoszisztémák fejlesztésével és az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT, budapesti székhelyű szervezet) révén, amely elősegíti az oktatás, a kutatás és az innováció tudásháromszögének integrációját. A program költségvetése 13,6 milliárd EUR.
A III. pillér három különálló és egymást kiegészítő eszközt foglal magában:
1. EIC
Az EIC célja a tudományos és technológiai áttörést jelentő, a fejlesztés különböző fázisaiban tartó, bármely tudomány- vagy tématerületen zajló, nagy kockázatú kutatás és innováció támogatása, mely lehetővé teszi, illetve meggyorsítja a cégek növekedését, nemzetközi terjeszkedését, új piacok és munkahelyek létrehozását. Az EIC teljes költségvetése 10,105 milliárd EUR.
Az innovátorok szükségleteinek megfelelően az alábbi szakaszokban nyújtanak segítséget:
- EIC Úttörő kutatásokat támogató program: a kutatási kiválóságból eredő, gyökeresen új technológiák számára
- EIC Átmeneti tevékenységek: a kutatási eredmények innovációs potenciálhoz juttatása
- EIC Akcelerátor: az induló vállalkozások és kkv-k nagy kockázattal járó innovációinak fejlesztése és fellendítése érdekében, többek között vegyes finanszírozási támogatásokkal (az EIC-alapon keresztül megvalósuló befektetésekkel kombinált támogatások)
- EIC Üzleti akcelerációs szolgáltatások: személyre szabott tanácsadás, mentorálás és partnertalálás céljából az EIC által támogatott valamennyi vállalat és projekt számára
További információ: Európai Innovációs Tanács
2. EIT
Multidiszciplináris hálózatával az EIT Európaszerte lehetőségeket kínál diákoknak, innovátoroknak és vállalkozóknak: vállalkozói ismeretek oktatása, innovációvezérelt kutatási projektek, vállalkozásalapítási és inkubációs szolgáltatások. Az EIT a vállalkozások, az oktatási és kutatási szervezetek, a hatóságok és a civil társadalom közötti együttműködés fokozásával lendíti fel az innovációt. Ennek elérése érdekében az Intézet támogatja az EIT tudományos és innovációs társulásainak (TIT-ek) nevezett dinamikus páneurópai partnerségek kialakítását. Minden egyes közösség megoldásokat kínál valamely sürgető globális kihívásra. Az EIT eddig nyolc TIT-et hozott létre, amelyek a következő területekkel foglalkoznak:
- EIT Digital
- EIT Climate-KIC
- EIT InnoEnergy
- EIT Health
- EIT Raw Materials
- EIT Food
- EIT Urban Mobility
- EIT Manufacturing
Az EIT 2,965 milliárd eurós költségvetéssel fog építeni a sikerre.
További információ: Európai Innovációs Technológiai Intézet
3. EIE
Az európai innovációs ökoszisztémák kiegészítik az EIC és az EIT fellépéseit, valamint a Horizont Európa más pillérei keretében irányított tevékenységeket, továbbá a tagállamok és a társult országok, valamint a magánvállalkozások által kidolgozott kezdeményezéseket.
További információ: European Innovation Ecosystems