NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Pályázati és Projektmenedzsment Iroda

Navigátor - 6. évfolyam

A Navigátor elindításával célunk, hogy hasznos információkkal tudjuk segíteni az egyetemi pályázati tevékenységet, továbbá hogy a kiadvány kiindulópontként szolgálhasson a pályázni kívánók számára, megbízható tájékoztatást adva a hazai és nemzetközi pályázati kiírásokról, a megvalósítás tekintetében releváns szabályokról és azok változásairól. 

Kiadás Kiemelt tartalom Megtekintés
2024/11. szám

Elfogadták a Horizont Európa kutatási és innovációs program részét képező Európai Innovációs Tanács (EIC) 2025. évi munkaprogramját, ami a jövő évben összesen 1,4 milliárd euróval fogja támogatni az európai mélytechnológiai kutatást és a nagy potenciállal rendelkező induló vállalkozásokat.

Hamarosan nyílik a Teaming for Excellence pályázat „A részvétel szélesítése és az Európai Kutatási Térség megerősítése” elnevezésű Horizont Európa alprogramban, mely keretében új kiválósági központok létrehozására vagy meglevők modernizálására van lehetőség a gyengébb innovációs teljesítményű (ún. widening) országokban. A megvalósító konzorcium összetételét tekintve legalább egy, a koordinátori szerepet betöltő fő pályázó szervezetből (egyetem vagy kutatási szervezet, nemzeti vagy regionális hatóság vagy kutatásfinanszírozó szervezet), valamint legalább egy, az Európai Unió másik tagállamában vagy társult államában bejegyzett vezető egyetemből vagy kutatási szervezetből (kiemelt partner) kell, hogy álljon.

MEGTEKINTÉS
2024/10. szám

2024. szeptember 19-én megnyílt a Marie Skłodowska-Curie Actions 2024. évi Staff Exchanges felhívása. Az Európai Bizottság 99,5 millió eurót különít el mintegy 90 olyan projekt finanszírozására, amelyek elősegítik az EU-ban és világszerte működő szervezetek közötti együttműködést a kutatás és innováció terén. A pályázatok benyújtásának határideje 2025. február 5.

Ingyenes pályázati előértékelésre nyílt lehetőség a „WIDERA Experts” platformon keresztül. A WIDERA.Net az Európai Bizottság által támogatott kezdeményezés, melynek célja, hogy segítséget nyújtson az úgynevezett widening országokból (az alacsony K+I teljesítményt nyújtó országok) érkező Horizont Európa programban pályázóknak.

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közzétette a hazai forrásból finanszírozott önerő támogatási pályázati felhívását. Az önerő támogatás a 2021-2027-es költségvetési ciklusban közvetlen uniós programokra benyújtott projektek esetében igényelhető. A pályázati felhívás a már benyújtott pályázatokra is érvényes. A támogatási kérelmeket a források kimerüléséig folyamatosan fogadják.

MEGTEKINTÉS
2024/9. szám

Elfogadták az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) 2025-ös munkaprogramját, melynek keretében a Starting Grant és Synergy Grant felhívásokra is megnyílt a pályázati lehetőség 2024. október 15. és november 6. határidővel.

30 millió forinttal támogatja a hazai innovációs rendezvények létrejöttét a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) 2024-ben. A felhívás keretében a NIÜ olyan innovációs rendezvényeket, eseményeket kíván támogatni, amelyek hozzájárulnak az innovációs kultúra fejlesztéséhez, az innovációs ökoszisztéma dinamizálásához. A támogatási kérelmek benyújtása 2024. október 15. 16:00 óráig lehetséges.

2024. július 1-jén elkezdődött a HUSRB/23R/12/089 azonosítószámú MICROPLASTICS című projekt megvalósítása. Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program által támogatott projektben Egyetemünk konzorciumi tagként vesz részt. A projekt célja a határmenti régióban lévő vízi ökoszisztémák mikroműanyagok általi szennyezésének csökkentése a célterületen történő hatékonyabb partnerség létrehozásával a természet védelme és megőrzése érdekében. Az NKE részéről a szakmai végrehajtást a Víztudományi Kar végzi.

MEGTEKINTÉS
2024/8. szám

Újra lehet pályázni a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kiváló Kutatóhely címre. A minősítés 2021-es megalapításával és működtetésével a legkiemelkedőbb magyar kutatóhelyeknek méltó elismerést, a feltörekvőknek reális perspektívát, az érdeklődő hazai és külföldi döntéshozóknak döntési alapul is szolgáló objektív helyzetképet, a hazai tudomány kiválóságában érdekelt társadalomnak pedig tájékozódási lehetőséget kívánnak adni. Az MTA által ismét meghirdetett pályázati felhívás elsődleges célja, hogy lehetőséget adjon az MTA Kiváló Kutatóhely minősítéssel még nem rendelkező kutatóhelyeknek e minősítés elnyerésére.

MEGTEKINTÉS
2024/7. szám

1,1 milliárd eurós költségvetéssel és 2024. november 5-ei határidővel megnyíltak az Európai Védelmi Alap (EDF) idei pályázati felhívásai. Az EDF-et 2021-ben hozták létre a katonai kutatás-fejlesztés terén folytatott határokon átnyúló együttműködés és Európa stratégiai autonómiájának megerősítése érdekében. Az idei munkaprogram hat tematikus és két kkv-knak szentelt felhívást tartalmaz, összesen 32 témát érintve.

2024. június 27-én megnyíltak a Horizont Európa „Polgári biztonság a társadalomért” klaszter idei pályázati felhívásai. A 3. klaszter célja a tartós biztonsági fenyegetésekből – többek között a kiberbűnözésből –, valamint a természeti és ember okozta katasztrófákból adódó kihívásokra való válaszadás. A pályázatok benyújtási határideje 2024. november 20.

MEGTEKINTÉS
2024/6. szám

Megjelentek a 2024. évi felhívások a megújuló „OTKA-program” keretében. A meghirdetett ADVANCED és STARTING pályázatok beadási határideje 2024. június 19., az EXCELLENCE pályázatoké 2024. szeptember 19., a magyar-osztrák és magyar-szlovén nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási pályázatoké (ANN_24, SNN_24) pedig 2024. június 17.

A 2024/2025-ös pályázati időszaktól kezdődően a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Új Nemzeti Kiválóság Programja (ÚNKP) Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) néven, Kooperatív Doktori Programja (KDP) pedig Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program részeként megvalósuló Kooperatív Doktori Program (EKÖP-KDP) néven fut tovább.

Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) a 2016-ban indult Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) folytatása és kibővítése, melynek ösztöndíjpályázataira olyan hallgatók, valamint fiatal oktatók, kutatók pályázhatnak, akik a felsőoktatási intézményben eredményes kutatási tevékenységet folytatnak.

2024-től az EKÖP keretén belül kerül meghirdetésre a Kooperatív Doktori Program (EKÖP-KDP), amely azok számára biztosít támogatást, akik doktori hallgatói státuszuk mellett felsőoktatási intézményen kívül más munkahelyen is végeznek kutatómunkát, amely elősegíti tudományos eredményeik gyakorlati hasznosulását.

Módosult a Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében a 2024. évre meghirdetett Q, illetve D1 minősítésű folyóiratközleményekre vonatkozó publikációs pályázat. A módosítás a felhívás II. 2. és II. 4. pontjait érinti. A pályázat benyújtásának határideje továbbra is 2024. november 15.

MEGTEKINTÉS
2024/5. szám

Megjelent a Tudományos Mecenatúra pályázat, melynek elsődleges célja a hazai tudományos kutatói közösség nemzetközi vérkeringésbe való bekapcsolódásának ösztönzése, a tudománykommunikáció és a nyílt tudomány hazai térnyerésének támogatása. A pályázat minden tudományterület számára nyitott.

Megjelent a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázati felhívása is a Horizont Európa keretprogram II. pillér partnerkereső rendezvényein való részvétel támogatására. A pályázat a Horizont Európa keretprogram II. pillére alá tartozó klaszterek valamelyike által külföldön szervezett nemzetközi partnerkereső rendezvényen való részvételhez nyújt utólagos támogatást.

Új, az „Alkalmazott kutatási és innovációs szolgáltatások fejlesztése” elnevezésű, 2,5 milliárd forint keretösszegű programmal bővült az NKFI Alap 2024-es Programstratégiája, melynek célja, hogy a magas innovációs tartalommal és piaci potenciállal rendelkező mentorált innovációs projektek minél nagyobb mértékben járuljanak hozzá a magyar gazdaság versenyképességének növeléséhez.

MEGTEKINTÉS
2024/4. szám

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora a 2024. évre is meghirdette a Q, illetve D1 minősítésű folyóiratközleményekre vonatkozó publikációs pályázatot a Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében. A pályázat kiemelt célja a Tématerületi Kiválósági Program 2021 megvalósítása által az Egyetem tudományos láthatóságának növelése, illetve az elért tudományos eredmények társadalmi hasznosíthatóságának ösztönzése. A szakmai bírálat első üteme 2024. május 15-én ér véget, a pályázatok végső benyújtási határideje: 2024. november 15. 23:59 óra.

Az Európai Bizottság 2024. március 20-án elfogadta a Horizont Európa keretprogram második stratégiai tervét, amely a program utolsó három évére (2025–2027) három kulcsfontosságú stratégiai iránymutatást határoz meg az uniós kutatás és innováció finanszírozására vonatkozóan: zöld átállás, digitális átállás, valamint reziliensebb, versenyképesebb, befogadóbb és demokratikusabb Európa. Ezen iránymutatások célja az olyan kulcsfontosságú globális kihívások kezelése, mint az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése, a digitális átállás és a népesség elöregedése.

MEGTEKINTÉS
2024/3. szám

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora a 2024. évre is meghirdeti a Q, illetve D1 minősítésű folyóiratközleményekre vonatkozó publikációs pályázatot a Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében. A pályázat kiemelt célja a Tématerületi Kiválósági Program 2021 megvalósítása által az Egyetem tudományos láthatóságának növelése, illetve az elért tudományos eredmények társadalmi hasznosíthatóságának ösztönzése. A pályázat benyújtásának határideje: 2024. november 15. 23:59 óra.

Az Európai Unió Bizottsága a 2021-2027-es időszakra Magyarország Belügyi Alapokra vonatkozó programjait 2022. december 22-én hagyta jóvá. Ennek keretében 14 db pályázati felhívás jelent meg, melyekre 2024. március 19. és 2024. április 19. között lesz lehetőség pályázni.

Az elmúlt időszakban véget ért a SYNERGIA projekt szakmai megvalósítása a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, melynek elért eredményeiről hírlevelünk aktuális számában olvashatnak rövid összefoglalót. Ezúton is köszönetünket fejezzük ki a megvalósításában részt vevő kollégáknak szakmai elhivatottságukért és helytállásukért, amellyel végigkísérték a projektet.

MEGTEKINTÉS
2024/2. szám

A Kulturális és Innovációs Minisztérium kihirdette a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFI Alap) 2024. évi programstratégiáját, amely nagyban hozzájárul a magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma nemzetköziesítéséhez, a magyar kutatóknak és innovátoroknak a nemzetközi tudományos és innovációs hálózatokba történő bekapcsolásához.

2024-ben is lehetőség van pályázni az UNESCO Tanszék címre, melynek célja elősegíteni a nemzetközi, egyetemek közötti együttműködést és hálózatépítést az ismeretek megosztása és az együttműködés révén. UNESCO Tanszéket létrehozhat egyetem vagy más felsőoktatási vagy kutató intézmény új oktatási és kutatási egységként, vagy kialakíthat egy már létező, az UNESCO hatáskörébe tartozó területtel foglalkozó programból, így az adott programnak nemzetközi dimenziót adva.

Az Európai Bizottság új pályázati felhívásokat tett közzé az Internal Security Fund (Belső Biztonsági Alap, ISF) keretében. Az alap fő célja biztosítani az Európai Unión belül a magas szintű biztonságot, különösen a terrorizmus, a radikalizálódás, a szervezett bűnözés és a kiberbűnözés megelőzése és az ellenük való küzdelem révén. Az új felhívásokról részletes információ hírlevelünk Fókuszban rovatában található.

MEGTEKINTÉS
2024/1. szám

Újra megnyílt a Nemzetközi és hazai kutatási infrastruktúrák használatának támogatása elnevezésű pályázati felhívás. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból meghirdetett felhívás célja, hogy a kutatási infrastruktúrák (KI) által nyújtott kutatási és mérési lehetőségek igénybe vételében támogassa a kutatókat és az ehhez kapcsolódó mobilitási tevékenységeket. A felhívásról bővebb információ hírlevelünk „Fókuszban” rovatában található.

MEGTEKINTÉS