Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium (2022-2.1.1-NL-2022-00012)
Finanszírozó: Magyarország Kormánya (NKFI Alap)
Program neve: Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése
Projekt címe: Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium
Projekt azonosító: 2022-2.1.1-NL-2022-00012
Támogatás összege: 10.000.000.000 Ft, ebből az NKE támogatási összege 200.000.000 Ft
Projekt kezdete: 2022.12.01.
Projekt vége: 2026.10.31.
A projekt célja:
A Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium többcélú ipari innovációs kapacitások és kompetenciák felépítését és fejlesztését végzi. Fő célja olyan „innovációs tér” fizikai és tartalmi megvalósítása, ami az ipar és ennek meghatározó elemeként a kapcsolódó többcélú ipar digitalizációjában, kutatásában és fejlesztésében nemzeti és regionális szinten is kulcsszerepet játszik. A hazai többcélú innovációs fejlesztések célja a kettős felhasználású (katonai és civil) termékeket előállító, a hazai kutatásokra és tudásbázisra alapozó többcélú innovációs rendszer (ökoszisztéma) kiépítése, ami meghatározó műszaki kompetencia és tudás, háttérigénye miatt jelentős mértékben támaszkodik a hazai egyetemek és kutatóintézetek meglévő és továbbfejleszthető kompetenciáira, kapacitásaira, innovatív ipari partnereket is bevonva.
A Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium a többcélú fejlesztés szellemi, innovációs és koordinatív feladatait ellátó infrastrukturális és szakmai bázisának kifejlesztéséhez illeszkedő program, eszköz.
A Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium szakmai irányai olyan élvonalbeli technológiákra fókuszálnak, amelyekben Magyarország specifikus helyzetét is figyelembe véve az elkövetkező évtizedben kiemelkedő szerephez juthatunk a nemzetközi mezőnyben is. A technológiák közül kiemelkednek az alacsony költségégen gyártható, de nagyon magas tudást igénylő és a kitűzött célokban nagyon hatékonyan teljesítő területek, beleértve a drónok, robotok és földi automatizált platformok és a hálózatközpontú digitális megoldások. A program főleg az alkalmazott kutatásokra helyezi a hangsúlyt, természetesen kiegészítve a kapcsolódó alapkutatásokkal és megteremtve a lehetőséget a technológia hasznosítására.
A program a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon két kiemelt kutatási területet ölel fel:
1. az „Anyagtechnológiai kutatások 3D nyomtatás alkalmazásával” kiemelt kutatási terület feladatait Budapesten, a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson végzik a megbízott kutatók és szakemberek, 24 hónap alatt, két kutatócsoportban:
- 3D nyomtatással készült komplex geometriai formák vizsgálata;
- 3D nyomtatás technológia ipari alkalmazhatóságának kutatása.
2. az „Innovatív drónalapú megoldások” kiemelt kutatási terület feladatait a szolnoki campuson végzik a megbízott kutatók és szakemberek, 48 hónap alatt, három kutatócsoportban:
- Kommunikációs átjátszó pontok drónokon;
- Hajtáslánc optimalizálás;
- Műveleti- és rendszerintegrációs programok, valamint típusképzési dokumentáció.
A kutatócsoportok a projekt szakmai vezetőjének felügylete mellett működnek.